Informacje
 • Kontakt

  Adres parafii:  

  43-426 Dębowiec, Simoradz, Plac Św. Jakuba Apostoła 4 
  tel: +48 33 856 21 27

  e-mail: kontakt@sw-jakub.pl

   

 • Msze Święte

  W Niedzielę i Święta

  800

  930 KRR

  1100 

  W Wielkim Poście; maju i październiku dodatkowo o 1530 


  Wtorek, Czwartek

  700

  Poniedziałek, Środa, Piątek

  1700 

  W Sobotę

  1700

Poprzednie

Ogłoszenia duszpasterskie » Poprzednie

Uroczystość Najświętszej Trójcy

16.06.2019 roku

W imię Trójcy Świętej - Ojca i Syna i Ducha Świętego - zaczynamy każdą liturgię. Bóg objawia się w osobie Ojca, jest naszym Stworzycielem i źródłem naszego życia. Objawia się w osobie Syna, w którym stał się Człowiekiem, naszym Bratem, abyśmy doświadczyli Jego miłości. Bóg objawia się również w osobie Ducha Świętego, by doprowadzić nas do pełnego poznania Boga; dodaje nam sił i odwagi do życia, wzbudza i podtrzymuje w nas ducha modlitwy i dziękczynienia, abyśmy mogli wyrazić nasze uwielbienie Bogu Trój jedynemu.

Składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W poniedziałek, 17 czerwca - wspomnienie Świętego Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika,
  2. W czwartek, 20 czerwca - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,
  3. W piątek, 21 czerwca, wspomnienie Świętego Alojzego Gonzagi, zakonnika. W tym dniu oddajemy szczególną cześć Miłosierdziu Bożemu z racji trzeciego piątku miesiąca.
 2. Dzieci i młodzież z okazji zakończenia roku szkolnego zapraszam na Mszę Świętą w środę na godzinę 17.00. Chciejmy wspólnie podziękować Panu Bogu za kończący się rok szkolny. Zapraszam również rodziców, nauczycieli, wychowawców. Chciejmy dziękować czystym sercem. Okazja do spowiedzi świętej dla dzieci w poniedziałek od 16.15, dla młodzieży w środę od 16.15 i zawsze przed Msza Świętą w dni powszednie.
 3. W czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Msza Święta w kościele o 8.00 potem procesja w Iskrzyczynie. Początek o godz. 10.30, po procesji Msza Święta. Jest to święto nakazane, więc nawet jeżeli ktoś nie da rady wziąć udziału w procesji powinien uczestniczyć we Mszy Świętej.
 4. Zachęcam do zapisów na pielgrzymkę do Koszyc. Zapisy na 2 dniową tylko do 15 lipca.
 5. Rozpoczynającym urlopy i wakacje życzę miłego odpoczynku, dobrze przeżytego czasu i przypominam o powinnościach katolika, codziennej modlitwie, pobożnym uczestnictwie we Mszy Świętej i praktykowaniu uczynków miłosierdzia.

Informacje dla pielgrzymów wyruszających na Jasna Górę z Cieszyna Zapisy do końca czerwca: w punktach:

•    W parafiach dekanatów: Cieszyńskiego, Goleszowskiego, Skoczowskiego, Strumieńskiego i Wiślańskiego. Zapisy od 15 – 31 lipca: w punktach:

•    W parafii Św. Barbary w Strumieniu i Św. Jerzego w Cieszynie.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

09.06.2019 roku

Dziś przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy w liturgii okres wielkanocny. Zesłanie Ducha Świętego to od zarania chrześcijaństwa święto przełomu i przejścia. Otrzymawszy Ducha Świętego, młody Kościół otwiera się i rusza na cały świat. Uczniowie niegdyś wylęknieni, teraz przepełnieni są radością, wolni i gotowi do wyznawania swojej wiary. W tym zadaniu nic się nie zmienia, wciąż chodzi o odwagę i siłę świadectwa, aby do wszystkich ludzi dotarła prawda o Bożym zbawieniu..

Składka na potrzeby naszego Kościoła i Parafii. Za złożone ofiary składam; serdeczne Bóg zapłać.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W poniedziałek, 10 czerwca - święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Obchodzimy Misyjny Dzień Chorych. Składka tego dnia jest przeznaczona na Dom Matki i Dziecka,
  2. We wtorek, 11 czerwca - wspomnienie Świętego Barnaby, apostoła,
  3. W czwartek, 13 czerwca - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
  4. W piątek, 14 czerwca - wspomnienie Błogosławionego Michała Kozala, biskupa i męczennika.
 2. Kolejne Czuwanie Fatimskie czwartek 13 czerwca w o godzinie 18:00, a następnie uroczysta Msza święta o godzinie 19:00. Po Mszy świętej procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej.
 3. Msza Święta w KRR dla obrońców życia w sobotę o godz. 9.00, po Mszy błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa.
 4. Zachęcam do zapisów na diecezjalną pielgrzymkę do Koszyc. Proszę przy zapisie o wpłatę zaliczki. Zapisy w zakrystii.
 5. Tegoroczna procesja Bożego Ciała będzie w Iskrzyczynie. Przejdzie ul.Tarnawa do Strażnicy OSP. O przygotowanie pierwszych trzech ołtarzy proszę mieszkańców i sąsiadów, a o przygotowanie 4 ołtarza proszę rodziców dzieci I Komunijnych i tegorocznych bierzmowańców.
 6. Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z Andrychowa, Bielska i Cieszyna 6 sierpnia a z Czechowic i Oświęcimia 7 sierpnia. 11 sierpnia na Jasnej Górze Msza Święta na zakończenie pielgrzymki o 13.30. przewodniczył będzie x bp Piotr Greger. Informacje o zapisach w gablotce.

Informacje dla pielgrzymów wyruszających na Jasna Górę z Cieszyna Zapisy do końca czerwca: w punktach: •    W parafiach dekanatów: Cieszyńskiego, Goleszowskiego, Skoczowskiego, Strumieńskiego i Wiślańskiego. Zapisy od 15 – 31 lipca: w punktach: •    W parafii Św. Barbary w Strumieniu i Św. Jerzego w Cieszynie.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

02.06.2019 roku

Przed czterdziestu dniami obchodziliśmy uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, a dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Podczas liturgii mszalnej słyszeliśmy o tym, jak Jezus ukazywał się swoim uczniom, rozmawiał z nimi i spożywał z nimi posiłki. Powołał ich na świadków swojego zmartwychwstania i posłał na cały świat. Dzisiaj wspominamy chwile, kiedy Jezus przestał być widoczny dla swoich uczniów, ponieważ wstąpił do chwały niebieskiej. Nie odszedł jednak, lecz w inny sposób pozostaje obecny pośród nas. Posyła nam Ducha Świętego, spotyka się z nami w swoim słowie oraz podczas Najświętszej Ofiary. Nieustannie powinna nam towarzyszyć świadomość, że Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do końca świata.

Składka przeznaczona jest na potrzeby diecezji.

W dniu dzisiejszym pielgrzymujemy na Kaplicówkę na odpust ku czci Świętego Jana Sarkandra do Skoczowa. Wychodzimy o godzinie 10.15

 

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W poniedziałek, 3 czerwca - wspomnienie Świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy,
  2. W sobotę, 8 czerwca - wspomnienie Świętej Jadwigi Królowej.
 2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Modlimy się o dar nowych powołań do służby w Kościele, a w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
 3. Spotkanie Apostalatu Maryjnego w poniedziałek po Mszy Świętej.
 4. Spotkanie dla młodzieży i kandydatów do bierzmowania w piątek po Mszy Świętej
 5. W przyszłą niedzielę, 9 czerwca, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Składka na potrzeby naszego Kościoła.
 6. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

 

 

VI Niedziela Wielkanocna

26.05.2019 roku

Dziś przypada 6 niedziela wielkanocna. Każdego dnia Kościół Chrystusowy staje przed nowymi wyzwaniami, zadaniami i pytaniami. Nie może być mowy o stagnacji, ale rzeczywistość wspólnoty Kościoła ma wymiar dynamiczny. Duch Jezusa Chrystusa, Duch prawdy i pokoju, jest w Kościele przyczyną owej dynamiki. Tego, który posłał nam od Boga Pocieszyciela, Ducha Świętego, uwielbijmy i oddajmy Mu należną cześć dziękując za Jego zmartwychwstanie.

Modlimy się dziś za wszystkie matki z okazji przypadającego ich święta.

 1. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Modlitw o urodzaje. W Polsce noszą one nazwę Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne tych dni kierują się zwykle do przydrożnych krzyży. Kościół modli się o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy.
  W związku z obchodami Dni Krzyżowych odprawiamy nabożeństwa i Mszę Świętą
 • w poniedziałek – Przy Krzyżu Katyńskim o 17.30
 • we wtorek – Przy Krzyżu w Iskrzyczynie o 17.30
 • w środę - Przy Krzyżu Misyjnym i w kościele o 16.30.
 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  • W środę, 29 maja - wspomnienie Świętej Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy,
  • W czwartek, 30 maja - wspomnienie Świętego Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika, patrona naszej diecezji,
  • W piątek, 31 maja - święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu kończymy maryjne nabożeństwa majowe,
  • W sobotę, 1 czerwca - wspomnienie Świętego Justyna, męczennika. W tym dniu przypada pierwsza sobota miesiąca, oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo o 7.15 i Msza Święta o 8.00.
 2. Od piątku, 31 maja, rozpoczynamy czas modlitewnej nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która będzie obchodzona w niedzielę 9 czerwca.
 3. W przyszłą niedzielę, 2 czerwca, przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Składka przeznaczona jest na potrzeby diecezji.
  W tym dniu odbędzie się coroczna diecezjalna pielgrzymka ku czci Świętego Jana Sarkandra na Kaplicówkę w Skoczowie. W związku z tym w naszej parafii Msza Święta o 8.00, o 9.00 w NFRR. O 10.15 wyruszamy z parafialna pielgrzymką na Kaplicówkę. Zapraszam wszystkich chętnych do udziału.
 1. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

V Niedziela Wielkanocna

19.05.2019 roku

Dziś przypada 5 niedziela wielkanocna. W naszej codzienności często można spotkać wiele rzeczy, które mają znamię nowości. W ten sposób świat odwołuje się do pierwotnego oczekiwania człowieka, że nie wszystko musi być tak, jak do tej pory. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro odnowa świata jest w pewnych momentach konieczna. Jako chrześcijanie wiemy, że nowości nie jesteśmy w stanie sprawić własną mocą, ostatecznie jest ona darem Boga. Uczestnicząc we Mszy świętej nabieramy nowych sił życiowych, których źródłem jest Chrystus zmartwychwstały. On mówi do nas: Oto czynię wszystko nowe (drugie czytanie) oraz Przykazanie nowe daje wam, abyście się wzajemnie miłowali (Ewangelia). Oto zasada życia nowego stworzenia, a my, wyznawcy Chrystusa, bierzemy na siebie odpowiedzialność za odnowę świata przez to, co mówimy, czynimy i kim jesteśmy.

Składka przeznaczona jest na Diecezjalny Dom Duszpasterski w Andrychowie.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. We wtorek, 21 maja - wspomnienie Świętego Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika,
  2. W piątek, 24 maja - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest to zarazem Dzień modlitwy za Kościół w Chinach.
 2. W środę,22 maja, przypada 24 rocznica pobytu papieża Jana Pawła II na terenie naszej diecezji (Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec).
 3. Chorych i starszych parafian odwiedzę w najbliższy piątek, od godz. 8.30.
 4.    W sobotę 25 maja kolejne Czuwanie Jakubowe o godzinie 17:00, a następnie o godzinie 18:00 uroczysta Msza Święta. Po Niej procesja z figurą Świętego Jakuba.
 5. W sobotę, 25 maja o godzinie 10:00 w kościele katedralnym świętego Mikołaja w Bielsku-Białej, Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli diakonom naszej diecezji święceń prezbiteratu. Kandydatów do święceń polecamy Panu Bogu w naszej modlitwie.
 6. W przyszłą niedzielę, na sumie, przeżywamy w naszej parafii uroczystość I Komunii Świętej, modlimy się też za wszystkie matki z okazji ich święta.
 7. Próba przed I Komunią Świętą w poniedziałek bezpośrednio po Mszy Świętej. Spowiedź dla dzieci przystępujących do I Komunii i ich rodziców w sobotę o 9.30.
 8. Dziękujemy za posługę w naszej parafii x diakonowi i klerykowi z naszego seminarium duchownego.
 9. Nasza Diecezja organizuje 12 X Pielgrzymkę do Koszyc na obchody 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Melchiora Grodzieckiego. Szczegóły w gablotce i na stronie parafialnej.
 10. W kwestii porządku na cmentarzu mówiłem już o szacunku dla naszych zmarłych, ale składanie zwiędłych kwiatów i wieńców pod krzyżem zakrawa na chęć jego znieważenia, albo co najmniej nieprzemyślaną decyzję tudzież lenistwo. Chciejmy wspólnie dbać o wygląd i powagę miejsca świętego jakim jest cmentarz.
 11. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

IV Niedziela Wielkanocna

12.05.2019 roku

W 4 niedzielę wielkanocna Jezus jako Dobry Pasterz zaprasza nas do wspólnego spotkania eucharystycznego. Stoimy przed mnóstwem rozmaitych ofert oraz możliwości i nie wiemy, na co się zdecydować. Czasami potrzebujemy kogoś, kto weźmie za rękę i wskaże właściwą drogę. Jezus Chrystus jest Dobrym Pasterzem. Jemu możemy zaufać, Jego śladem możemy pójść, pewni, że idzie przed nami. Prowadzi do pełni życia, pokazuje nam drogę miłości. Uwielbiajmy obecnego pośród nas Pana, który całej naszej rodzinie Bożej daje poczucie bezpieczeństwa.

Rozpoczyna się Tydzień modlitwy o powołania do służby w Kościele.

Składka na potrzeby naszego Kościoła i Parafii. Za złożone ofiary składam; serdeczne Bóg zapłać.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. We wtorek, 14 maja - święto Świętego Macieja, apostoła. W tym dniu przypada patronalne święto Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła,
  2. W czwartek, 16 maja - święto Świętego Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, Patrona Polski.
 2. W piątek, 17 maja, modlimy się do Bożego Miłosierdzia z racji trzeciego piątku miesiąca.
 3. W przyszłą niedzielę, 19 maja, składka przeznaczona jest na Diecezjalny Dom Duszpasterski w Andrychowie.
 4. W poniedziałek, 13 maja pierwsze w tym roku Czuwanie Fatimskie o godzinie 18:00, a następnie o godzinie 19:00 Msza święta. Po Mszy świętej procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej.
 5. Kandydatów do bierzmowania zapraszam na czuwanie fatimskie i Mszę Świętą w poniedziałek, po zakończeniu, krótkie spotkanie w salce. Do wspólnej modlitwy zapraszam też rodziców kandydatów.
 6. W sobotę o 9.00 Msza Święta w NFRR z błogosławieństwem matek oczekujących na rozwiązanie, po niej spotkanie formacyjne w salce dla grupy obrońców życia. Zapraszamy wszystkich chętnych.
 7. W przyszła niedzielę gościć będziemy kleryków z naszego Seminarium Duchownego w Krakowie. Spotkanie z młodzieżą, która przyjmie we czwartek sakrament bierzmowania, ze służbą liturgiczną, z uczniami klas VII, w niedzielę o godz. 10.00 w salce na probostwie. Zapraszamy też wszystkich młodych zainteresowanych spotkaniem z klerykami.
 1. Dziękuje tym wszystkim, którzy włączyli się w modlitwę za Ojczyznę 8 V. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

III Niedziela Wielkanocna

05.05.2019 roku

Dziś 3 niedziela wielkanocna, która jest obchodzona jako Niedziela biblijna. Przed dwoma tygodniami świętowaliśmy Wielkanoc, a dzisiaj można odnieść wrażenie, iż szara codzienność zupełnie nas pochłonęła. To samo doświadczenie było obecne w życiu uczniów Pańskich. Niedługo po Wielkanocy powrócili do swoich dawnych zajęć, jednak ich nocny połów na Jeziorze Tyberiadzkim okazał się niepowodzeniem. Wtedy doświadczyli obecności Zmartwychwstałego, który powiedział im, co powinni czynić, a ich praca zaczęła przynosić oczekiwane efekty. Czy zauważamy obecność Jezusa Chrystusa w naszym życiu i pracy - Tego, który wskazuje, co mamy robić? Jezus Chrystus jest pośród nas, ponieważ zgromadziliśmy się w Jego imię, uwielbiajmy Go w naszej wspólnej modlitwie.

Składka przeznaczona jest na potrzeby diecezji, a ofiarą zbieraną do puszek wspieramy Radio Diecezjalne Anioł Beskidów. 

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W poniedziałek, 6 maja święto Świętych apostołów Filipa i Jakuba,
  2. W środę, 8 maja - uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu o godzinie 10:00 w kościele katedralnym Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej, Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli święceń diakonatu akolitom naszej diecezji. Modlimy się za kandydatów do święceń.
 2. Nabożeństwa majowe przed popołudniową Mszą Świętą a w Iskrzyczynie w środę o godz. 18.00.
 3. W przyszłą niedzielę, 12 maja, rozpoczynamy Tydzień modlitw o powołaniu do służby w Kościele
 4. W niedzielę 12 maja składka na potrzeby naszego Kościoła i Parafii.
 5. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

28.04.2019 roku

Bóg ma miłosierdzie dla nas, ludzi - oto centralne orędzie drugiej niedzieli, która kończy czas oktawy Wielkanocy. Nieustannie odczuwamy w życiu, że jesteśmy zdani na miłosierdzie, ponieważ często zderzamy się z własnymi ograniczeniami, ponosimy klęski, jesteśmy rozczarowani i niezadowoleni. Czasami czujemy się bezsilni, zmęczeni, wypaleni. Jesteśmy bezradni, gdy nasza ziemska wędrówka dobiega końca. Miłosierdzie Boże dotknęło nas w Jezusie Chrystusie, abyśmy mieli życie. Niech ta prawda mobilizuje nas do uwielbienia Boga bogatego w miłosierdzie.

Decyzją podjętą podczas 357. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. Składka przeznaczona jest na cele charytatywne. 

Zapraszam dzisiaj na Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, na godz. 15.00, po nabożeństwie Msza Święta. Niewielu nas się gromadziło na nowennie, chciejmy przynajmniej dziś upraszać Bożego miłosierdzia dla nas i całego świata.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W poniedziałek, 29 kwietnia – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dzewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
  2. We wtorek - uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski
  3. W środę, 1 maja - wspomnienie dowolne Świętego Józefa, rzemieślnika. Modlimy się o Boże błogosławieństwo dla ludzkiej pracy, ale pamiętamy także o tych, którzy tej pracy zostali pozbawieni. Rozpoczynamy maryjne nabożeństwa majowe,
  4. W czwartek, 2 maja - wspomnienie Świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła,
  5. W piątek, 3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to zarazem dzień modlitw w intencji emigracji polskiej. W tym dniu nie obowiązuje post ani wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze Święte wg porządku niedzielnego. Na sumę zapraszam Strażaków na Mszę Świętą w ich intencji. Chciejmy otoczyć naszymi modlitwami tych, którzy poświęcają swój czas i siły dla naszego bezpieczeństwa, którzy chętnie służą nam swoją pomocą w różnych kłopotach.
  6. W sobotę, 4 maja - wspomnienie świętego Floriana, męczennika.
 2. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się za pracujących na niwie Pańskiej, ale prosimy także Pana Boga o nowe powołania do służby w Kościele. Oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
 3. Kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców zapraszam na Mszę Świętą w poniedziałek.
 4. We wtorek, 30 kwietnia, z bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie wyruszy diecezjalna piesza pielgrzymka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Początek celebracji Eucharystii o godzinie  12:00. Natomiast zakończenie pielgrzymki odbędzie się w Łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia w piątek, 3 maja, o godzinie 15:00 modlitwą Koronki oraz Mszą święta.
 5. W przyszłą niedziele, 5 maja, przypada 3 niedziela wielkanocna, która jest obchodzona jako Niedziela biblijna. W tym dniu składka przeznaczona jest na potrzeby diecezji, a ofiarą zbieraną do puszek wspomagamy Radio Diecezjalne Anioł Beskidów.
 6. Zapraszam do udziału w nabożeństwach majowych pół godziny przed popołudniową Mszą Świętą. W niedziele o 15.00
 7. Nabożeństwo majowe przy krzyżu w Iskrzyczynie w środę 1 V o 19.00.
 8. Msza Święta w NFRR czyli Msza Wszechczasów nie będzie sprawowana w niedziele 5 i 12 maja. Będzie wtedy Msza Święta w języku polskim.
 1. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

21.04.2019 roku

Triduum Paschalne ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. To jest święto wszystkich świąt. Syn Boży wierny swemu posłaniu aż do śmierci, został przez Boga wskrzeszony do życia. Niepojęta miłość Boga Ojca zbawia nas, ludzi, poprzez ofiarę Jego Syna. Zostaliśmy przez Zmartwychwstałego powołani do życia. Pełni radości wyznajmy wiarę w Jezusa Chrystusa, który odkupił nas przez miłość, której dowodem jest śmierć i zmartwychwstanie.

 

 1. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi oktawę wielkanocną. Obchodzi się je jako Uroczystości Pańskie. W piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 2. W Poniedziałek w oktawie Wielkanocy niedzielny porządek Mszy Świętych, składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 3. Ze względu na czas oktawy Wielkanocy, przypadająca dnia 23 kwietnia uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, zostaje przeniesiona na pierwszy dzień po oktawie (poniedziałek, 29 kwietnia).
 4. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego, w niedzielę i poniedziałek odmawiamy ją po sumie, w pozostałe dni tygodnia 15 minut przed Mszą Świętą. W przyszłą niedzielę, rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. W tym dniu składka przeznaczona jest na cele charytatywne.
 5. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w środę po Mszy Świętej.
 6. W czwartek 25 kwietnia kolejne Czuwanie Jakubowe o godzinie 17:00, a następnie o godzinie 18:00 uroczysta Msza święta. Po Mszy świętej procesja z figurą Świętego Jakuba, połączona z modlitwami o urodzaje.
 7. Kandydatów do bierzmowania z klas VIII i Gimnazjum zapraszam w piątek na Mszę Świętą szkolną, a po Niej do salki.
 8. Pielgrzymka parafii Jakubowych do Częstochowy w sobotę 27 kwietnia. Chętnych prosimy o zgłaszanie się w zakrystii do środy, żeby zorganizować przejazd.
 9. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do świątecznego wystroju naszego kościoła, którzy troszczyli się o godne przeżycie świąt. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół za prace i ofiarę. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

Niedziela Palmowa

14.04.2019 roku

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Gałązkami palmowymi pozdrawiamy Chrystusa jako naszego Pana i Króla. Palmy kładziemy także na grobach naszych bliskich jako znak zmartwychwstania i życia. Łączymy się dzisiaj poprzez dzieje z rzeszami w Jerozolimie, które niegdyś witały Jezusa słowami: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie!.

Składka na potrzeby naszego kościoła i Parafii. Po Mszy Świętej do puszek zbieramy na kwiaty do Bożego Grobu. Za złożone ofiary składam; serdeczne Bóg zapłać.

 1. Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej i kończy się nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
 2. Zachęcam do spowiedzi świętej, aby Święte Triduum przeżywać w stanie łaski uświęcającej.
 3. W środę po Mszy Świętej proszę o przygotowanie wystroju ciemnicy i Bożego Grobu.
 4. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w czwartek o 18.00
 5. Odwiedziny chorych w środę od godziny 8.30
 6. W Wielką Sobotę o 9.00; 10.00 i 16.00 odbywa się błogosławienie pokarmów wielkanocnych. Na 10 zapraszam zwłaszcza biorących udział w konkursie pisanek, po błogosławieństwie pokarmów dzieci zapraszam na adorację Bożego Grobu, a po adoracji rozstrzygnięcie konkursu.
 7. Bardzo proszę o adorację Najświętszego Sakramentu podczas Triduum. Propozycje czuwania wywieszone w gablotce i na stronie parafialnej w zakładce aktualności.
 8. Wigilia Paschalna w Wielką Noc jest czuwaniem na cześć Pana. Rozpoczęcie liturgii o godzinie 20.00. Zachęcam do przyniesienia ze sobą świec.
 9. Dziękuję za renowację krzyża na nowym cmentarzu wszystkim, którzy byli przy tym zaangażowani. Dziękuję młodzieży za przygotowanie palm, ofiary za nie przeznaczymy na zakup szafy na stroje ministranckie.
 10. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu za prace i złożoną ofiarę. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

V Niedziela Wielkiego Postu

07.04.2019 roku

Dziś przypada 5 niedziela wielkiego postu. Przebaczenie popełnionej winy, pojednanie z Bogiem i z ludźmi - do tego jesteśmy wezwani szczególnie w czasie wielkiego postu. Jezus Chrystus zaprasza nas zwłaszcza dziś, by to czynić, przypominając o Bożym miłosierdziu względem grzeszników. Doświadczenie Bożego miłosierdzia uzdalnia nas samych do okazywania miłosierdzia innym; przekazujemy dalej to, co otrzymaliśmy.

Składka dzisiejsza przeznaczona na Seminarium Duchowne.

 1. W przyszłą niedzielę, 14 kwietnia, przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Błogosławienie gałązek palmowych na Mszy świętej o godz. 8.00 a uroczyste pod figurą MB Fatimskiej o godz. 10.45 następnie procesja do kościoła.  W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, która gromadzi się pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego w kościele katedralnym. W naszej diecezji początek liturgii o godzinie 13:30 przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej.
 2. Z racji zbliżających się egzaminów w Gimnazjum i Szkole Podstawowej spotkanie z kandydatami do bierzmowania będzie po Świętach,19 kwietnia.
 3. Dary do paczek świątecznych dla potrzebujących proszę składać w zakrystii przed Mszą Świętą - do Niedzieli Palmowej.
 4. Młodzież przygotowała palmy, z ofiar za te gałązki chcemy zrobić szafę na stroje ministranckie. Tym nielicznym, którzy palmy przygotowywali, i tym, którzy składają za nie ofiary, serdeczne Bóg Zapłać.
 5. W sobotę Msza Święta dla obrońców życia o godz. 9.00, po Niej spotkanie w salce. Zapraszamy wszystkich chętnych.
 6. Zbiórka ministrantów w sobotę o 15.00.
 7. W niedzielę 14 kwietnia składka na potrzeby naszego Kościoła.
 8. Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej organizujemy konkurs pisanek wielkanocnych. Rozstrzygnięcie będzie przy okazji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Godzinę podamy w przyszłą niedzielę.
 9. Bardzo proszę, aby nie odkładać spowiedzi wielkanocnej na ostatni moment. Chciejmy Święte Triduum Paschalne przeżywać w łasce uświęcającej przystępując do Komunii Świętej. Okazja do spowiedzi w piątek od 16 do 16.30, w sobotę od 16.15 do 17.00, w niedziele od 7.30 do 8.00.
 10. Dziękuję za pielęgnację plebańskiego ogrodu. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

IV Niedziela Wielkiego Postu

31.03.2019 roku

Raduj się, Jerozolimo - głosi antyfona na wejście liturgii 4 niedzieli wielkiego postu. Kieruje naszą myśl ku niebieskiemu Jeruzalem, w którym kiedyś wszyscy ludzie dobrej woli zamieszkają razem na zawsze. Jeruzalem to również ci, którzy są gotowi słuchać Pana Zastępów, ponieważ Jego słowo uznają za miarę swojego życia: ludzie gotowi do nawrócenia i postępowania zgodnie z wolą Boga, kierujący się miłością bliźniego. Do tego miasta jesteśmy zaproszeni przez Króla niebios. Jak ojciec z miłosierną miłością przyjmuje syna marnotrawnego i przebacza mu, tak samo nasz Ojciec w niebie przyjmuje nas i przebacza, abyśmy z żywą wiarą i szczerym oddaniem spieszyli ku nadchodzącym Świętom Wielkanocnym.

 

 1. Rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje. Chciejmy poprzez modlitwę i refleksję przygotować się do przeżywania Świąt Wielkanocnych. Prośmy Ducha Świętego o Jego dary dla x Dawida i dla nas, abyśmy w swoim życiu wydali owoce nawrócenia.
 2. We wtorek, 2 kwietnia, przypada 14 rocznica śmierci świętego Jana Pawła II.
 3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się za tych, którzy pracują na niwie Pańskiej i prosimy o dar nowych powołań do służby Bożej. W piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa wg stałego porządku. Zachęcam do skorzystania ze spowiedzi podczas rekolekcji parafialnych.
 4. W przyszłą niedzielę, 7 kwietnia, składka przeznaczona jest na Seminarium Duchowne.
 5. Młodzież będzie przygotowywała palmy, tak jak w zeszłym roku. Od piątku będą dostępne. Z ofiar za nie chcemy zrobić szafę na stroje ministranckie.
 6. Z okazji świąt, chcemy podzielić się darami stołu z naszymi uboższymi parafianami. Można włączyć się w to dzieło ofiarując produkty spożywcze możliwe do przechowania. Dary proszę składać w zakrystii bezpośrednio przed Mszą Świętą, do Niedzieli Palmowej.
 7. Dziękuję za wykonanie i montaż nowych drzwi w przycmentarnej toalecie, za naprawę lampy przy kościele. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu za pracę i złożoną ofiarę. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

III Niedziela Wielkiego Postu

24.03.2019 roku

Dziś przypada 3 niedziela wielkiego postu. Świat i nasze życie są nieraz skomplikowane: coś nas wstrząsa, innym razem tracimy grunt pod nogami. Wobec tych sytuacji pojawiają się pytania pełne wątpliwości: czy Bóg rzeczywiście istnieje? Dlaczego dopuszcza tyle cierpienia? Właśnie w takiej sytuacji słyszymy Jego zapewnienie, że o wszystkim wie, ludzkie cierpienie jest Mu bliskie i każe Mu działać. Bóg objawia się ludziom poprzez Mesjasza, którego posyła jako wyzwoliciela Izraelitów, podając swoje imię: Jestem który Jestem - jestem Bogiem zawsze istniejącym, który jest tu i teraz, Zbawicielem i Wybawicielem. Objawia się przede wszystkim w Jezusie Chrystusie, naszym jedynym Odkupicielu, który jest obecny we wspólnocie zgromadzonej na sprawowaniu liturgii. Otwórzmy nasze serca na słowo Dobrej Nowiny, zapewniające, że On jest.

 

 1. W poniedziałek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia. Ofiara zebrana w tym dniu (do puszek)  jest przeznaczona na Dom Matki i Dziecka. W tym dniu przypada 27 rocznica erygowania naszej diecezji. Modlimy się za nasz Kościół partykularny.
 2. Zachęcam do włączenia się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, proszę chętnych o wypełnienie deklaracji i złożenie ich na ołtarzu Matki Bożej. Za Jej przyczyną powierzajmy Bogu życie dzieci, życie i przetrwanie naszego Narodu. Te 9 miesięcy modlitwy i nam samym pomoże w duchowym odrodzeniu.
 3. W poniedziałek 25 marca kolejne Czuwanie Jakubowe o godzinie 17:00, a następnie o godzinie 18:00 uroczysta Msza święta. Po Mszy świętej procesja z figurą Świętego Jakuba.
 4. W sobotę 30 III rozpoczynamy nasze parafialne wielkopostne rekolekcje. Chciejmy się do nich przygotować prosząc Ducha Świętego o Jego dary dla xiędza rekolekcjonisty i dla nas. W sobotę po Mszy Świętej spotkanie dla młodzieży pracującej, studiującej, ze szkół średnich. Program rekolekcji w gablotce, na stronie parafialnej w zakładce aktualności i wydrukowany do zabrania.
 5. Zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej do zyskiwania odpustów za zmarłych, czy też dla siebie, do rozważania Męki Pańskiej w Gorzkich Żalach.
 6. W sobotę 30 III w Bielsku Kurs dla Obrońców Życia i Rodziny. Zachęcam do udziału. Kościół Św. Trójcy od 9.00 do 15.00.
 1. Dziękuję za prace na nowym cmentarzu i uporządkowanie plebańskiego ogrodu. Bardzo proszę o zachowanie porządku na cmentarzach, o wrzucanie odpadków do pojemnika, czy do worków, a nie rzucanie ich pod kontener. Nie licuje to z godnością miejsca spoczynku naszych bliskich zmarłych.
 2.  Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

II Niedziela Wielkiego Postu

17.03.2019 roku

Dziś przypada 2 niedziela wielkiego postu. Gromadząc się na liturgii eucharystycznej, przynosimy Bogu nasze życie z jego jasnymi chwilami dumy i radości, dzięki którym nabieramy nowych sił. Przynosimy także momenty smutku i próby, wypadki losowe i szarość dnia codziennego. W tych wszystkich doświadczeniach wspiera nas słowo Boże, które prowadzi nas po Bożych szlakach na ziemi. Dziękując Bogu za Jego obecność, uwielbijmy naszego Pana poprzez wspólną modlitwę w czasie Mszy świętej..

Modlitwą i ofiarą do puszek wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).

 1. We wtorek, 19 marca przypada liturgiczna uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
 2. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w poniedziałek po Mszy Świętej.
 3. Kandydatów do bierzmowania  z klas VII, VIII i Gimnazjum zapraszam w piątek na Drogę Krzyżową i Mszę Świętą, a po Mszy do salki na spotkanie.
 4. Spotkanie obrońców życia i rodziny „Elitarni Beskidy” w sobotę. O 9.00 Msza Święta Trydencka, po Mszy spotkanie w salce.
 5. Zachęcam do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa w piątki o 16.30, Gorzkie Żale w niedziele o 15.00. Zapraszam dorosłych, młodzież i dzieci.
 6. Do nabycia są „Paschaliki”. Dochód z ich rozprowadzania przeznaczony jest na cele charytatywne.
 7. Zachęcam do udziału w sierpniowej pielgrzymce do Fatimy i Santiago de Compostela, informacje na naszej stronie parafialnej. X Dariusz Kowala z Puńcowa organizuje pielgrzymkę do Lourdes  od 28.06 do 07.07. Koszt 2490 zł i 120 euro. Szczegóły w gablotce.
 8. Dziękuję za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. Dziękuję rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

I Niedziela Wielkiego Postu

10.03.2019 roku

Dziś I niedziela wielkiego postu. Począwszy od Środy Popielcowej zostaliśmy obdarowani czasem czterdziestu dni nawrócenia i pokuty, kiedy mamy postępować w rozumowaniu tajemnicy Chrystusa i dzięki Jego łasce prowadzić święte życie. Bowiem tak samo jak Jezus był kwestionowany i wystawiany na próbę, podobnie nasza wiara będzie podawana w wątpliwość i wystawiona na przeróżne pokusy współczesności. Orędzie Boże niosące wolność jest dla nas pomocą, żebyśmy wewnętrznie przygotowali się do świąt paschalnych i codziennie potwierdzali nasze życie świadectwem wiary.

Składka na potrzeby naszego Kościoła i Parafii. Za złożone ofiary; składam serdeczne Bóg zapłać.

 1. W piątek, 15 marca, modlimy się do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego  piątku miesiąca.
 2. Rodziców dzieci pierwszokomunijnych zapraszam na spotkanie w piątek na godz. 19.00 do salki.
 3. Spotkanie lektorek oraz zbiórka ministrantów w piątek po Mszy Świętej szkolnej.
 4. W przyszłą niedzielę, 17 marca, modlitwą i ofiarą (do puszek) wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).
 5. Dziękuję za wycięcie drzew przy krzyżu na nowym cmentarzu oraz za odnowienie i solidny montaż poręczy przy schodach na chórek nad zakrystią.
 6. Zachęcam rodziców, aby zatroszczyli się o życie religijne swoich dzieci. Przypominam o nabożeństwach wielkopostnych w piątki o 16.30 Droga Krzyżowa, w niedziele Gorzkie Żale o 15.00. Zachęcam do udziału we Mszy Świętej z nazwy „szkolnej”. Wszystkich zachęcam do ożywienia modlitwy i pobożności eucharystycznej.
 7. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny. W okresie Wielkiego Postu nie ozdabiamy ołtarzy kwiatami.
 8. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza dzieci w wieku od 9 do 18 roku życia na kolonie do Głuchołaz w terminie od 13 do 23 sierpnia 2019r. Koszt 750 zł. Istnieje możliwość dofinansowania. Więcej informacji na stronie parafii i w gablotce.

 9. Biskup Zbigniew Kusy pochodzący z Cioeszyna, a pracujący w RŚA prosi o pomoc w ufundowaniu dzwonów w parafiach Jego diecezji. Więcej informacji w gablotce i na stronie parafialnej.

 10. Jest możliwość wzięcia udziału w pielgrzymce  do La Salette, Lourdes, Fatimy, Santiago de Compostela w dniach 2 -13 sierpień; cena 3800; bliższe szczegóły na stronie parafialnej lub osobiście.

 11. Zmarła Mama x Krzysztofa Moskala, poprzedniego proboszcza w Simoradzu. Jej pogrzeb będzie w poniedziałek 11 marca w Sułkowicach koło Myślenic o godz. 13.30. polećmy śp. Stefanię Bożemu miłosierdziu.