Informacje
 • Kontakt

  Adres parafii:  

  43-426 Dębowiec, Simoradz, Plac Św. Jakuba Apostoła 4 
  tel: +48 33 856 21 27

  e-mail: kontakt@sw-jakub.pl

   

 • Msze Święte

  W Niedzielę i Święta

  800

  930 KRR

  1100 

  W Wielkim Poście; maju i październiku dodatkowo o 1530 


  Wtorek, Czwartek

  700

  Poniedziałek, Środa, Piątek

  1700 

  W Sobotę

  1700

Poprzednie

Ogłoszenia duszpasterskie » Poprzednie

I Niedziela Wielkiego Postu

10.03.2019 roku

Dziś I niedziela wielkiego postu. Począwszy od Środy Popielcowej zostaliśmy obdarowani czasem czterdziestu dni nawrócenia i pokuty, kiedy mamy postępować w rozumowaniu tajemnicy Chrystusa i dzięki Jego łasce prowadzić święte życie. Bowiem tak samo jak Jezus był kwestionowany i wystawiany na próbę, podobnie nasza wiara będzie podawana w wątpliwość i wystawiona na przeróżne pokusy współczesności. Orędzie Boże niosące wolność jest dla nas pomocą, żebyśmy wewnętrznie przygotowali się do świąt paschalnych i codziennie potwierdzali nasze życie świadectwem wiary.

Składka na potrzeby naszego Kościoła i Parafii. Za złożone ofiary; składam serdeczne Bóg zapłać.

 1. W piątek, 15 marca, modlimy się do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego  piątku miesiąca.
 2. Rodziców dzieci pierwszokomunijnych zapraszam na spotkanie w piątek na godz. 19.00 do salki.
 3. Spotkanie lektorek oraz zbiórka ministrantów w piątek po Mszy Świętej szkolnej.
 4. W przyszłą niedzielę, 17 marca, modlitwą i ofiarą (do puszek) wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).
 5. Dziękuję za wycięcie drzew przy krzyżu na nowym cmentarzu oraz za odnowienie i solidny montaż poręczy przy schodach na chórek nad zakrystią.
 6. Zachęcam rodziców, aby zatroszczyli się o życie religijne swoich dzieci. Przypominam o nabożeństwach wielkopostnych w piątki o 16.30 Droga Krzyżowa, w niedziele Gorzkie Żale o 15.00. Zachęcam do udziału we Mszy Świętej z nazwy „szkolnej”. Wszystkich zachęcam do ożywienia modlitwy i pobożności eucharystycznej.
 7. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny. W okresie Wielkiego Postu nie ozdabiamy ołtarzy kwiatami.
 8. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza dzieci w wieku od 9 do 18 roku życia na kolonie do Głuchołaz w terminie od 13 do 23 sierpnia 2019r. Koszt 750 zł. Istnieje możliwość dofinansowania. Więcej informacji na stronie parafii i w gablotce.

 9. Biskup Zbigniew Kusy pochodzący z Cioeszyna, a pracujący w RŚA prosi o pomoc w ufundowaniu dzwonów w parafiach Jego diecezji. Więcej informacji w gablotce i na stronie parafialnej.

 10. Jest możliwość wzięcia udziału w pielgrzymce  do La Salette, Lourdes, Fatimy, Santiago de Compostela w dniach 2 -13 sierpień; cena 3800; bliższe szczegóły na stronie parafialnej lub osobiście.

 11. Zmarła Mama x Krzysztofa Moskala, poprzedniego proboszcza w Simoradzu. Jej pogrzeb będzie w poniedziałek 11 marca w Sułkowicach koło Myślenic o godz. 13.30. polećmy śp. Stefanię Bożemu miłosierdziu.

VIII Niedziela Zwykła

03.03.2019 roku

Dziś 8 niedziela zwykła. Samoocena jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy. Łatwo powiedzieć, ale trudniej tego dokonać. Często dzieje się tak, że potępiamy innych ludzi, aby tylko znaleźć kogoś, kogo można uczynić odpowiedzialnym za zaistniałą sytuacje. Solidna ocena siebie samego jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy - tego wymaga również Jezus. Celem jest, byśmy podążając w naszym życiu właściwą drogą, przynosili dobre owoce. Aby ten cel osiągnąć, należy przede wszystkim pracować nad własnymi błędami, a nie innych. Prośmy zatem Pana o miłosierdzie oraz motywację do poprawy.

Składka przeznaczona jest na potrzeby diecezji.

 1. Od dziś do soboty włącznie będzie trwał 52 Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Jest czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Gdyby ktoś podejmował na określony czas np. na okres Wielkiego Postu decyzję o abstynencji proszę wpisać się do księgi trzeźwości wyłożonej na bocznym ołtarzu.
 2. Zapraszam do adoracji Najświętszego Sakramentu, dzisiaj od godz. 15.00-17.00; w poniedziałek od 15.00 do 17.00; we wtorek po porannej Mszy Świętej do 9.30. Chciejmy przygotować się do przeżywania Wielkiego Postu, przepraszać za popełnione grzechy, prosić Pana Boga o siłę do wytrwania w dobrych postanowieniach i Jego błogosławieństwa dla naszych zamiarów.
 3.  Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W poniedziałek, 4 marca, przypada święto Świętego Kazimierza, królewicza.
 4. W tym tygodniu, 6 marca, przypada Środa Popielcowa. Msze Święte o godz. 8.00; o 17.00 i o 18.30 „Tridentina”. Wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli post ścisły. W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitwy o ducha pokuty.
 5. Zachęcam do postu, pełnienia  dzieł miłosierdzia i modlitwy. Zapraszam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o 16.30 a po nabożeństwie we Mszy Świętej. Chciejmy w czasie Wielkiego Postu ożywić swoją pobożność Eucharystyczną i częściej uczestniczyć we Mszy Świętej w dni powszednie. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Nabożeństwo Gorzkich Żalów w niedziele o 15.00 po nabożeństwie popołudniowa Msza Święta. Kazania Pasyjne głosił będzie ks. Bartosz Łacek z cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny.
 6. W tym tygodniu, 7 marca, przypada pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się za tych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na głos Bożego wezwania. Prosimy także Boga o dar nowych powołań do służby w Kościele.
 7. W przyszłą niedzielę, 10 marca, składka na potrzeby naszego kościoła i parafii. Po porannej Mszy Świętej spotkanie Róż Różańcowych.
 8. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

VII Niedziela Zwykła

26.02.2019 roku

Dziś przypada 7 niedziela zwykła. Kto cię prosi, temu daj! Kto ci coś zabiera, temu jeszcze dołóż! Czyńcie dobrze tym, którzy was nienawidzą! Temu, kto cię uderzył w prawy policzek, nastaw i drugi! Miłujcie waszych nieprzyjaciół! Jakie będzie nasze życie, gdy to wszystko uczynimy, gdy owe napomnienia staną się w naszej codzienności rzeczywistością? Kiedy jednak odważymy się na takie zachowania, wówczas zaczniemy współtworzyć lepszy, bardziej przyjazny i serdeczniejszy świat, a sami poczujemy powiew wewnętrznej wolności dzieci Bożych.

 

 1. W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca. Czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
 2. W przyszłą niedzielę, 3 marca, składka przeznaczona jest na potrzeby diecezji. Jest to zarazem ostatnia niedziela przed tegorocznym okresem wielkiego postu. Rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne. W niedzielę 3 III adoracja Najświętszego Sakramentu od 15.00 do 18.00.
 3. W poniedziałek, 25 lutego, Czuwanie Jakubowe o godzinie 17:00, a następnie uroczysta Msza święta o godzinie 18:00. Po Mszy świętej procesja z figurą Świętego Jakuba.
 4. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w środę po Mszy Świętej.
 5. Odwiedziny chorych i starszych parafian w piątek od godz. 8.30.
 6. Młodzież i kandydatów do bierzmowania zapraszam na pierwszopiątkową Mszę Świętą szkolną, a po Mszy na spotkanie do salki.  
 7. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

VI Niedziela Zwykła

17.02.2019 roku

Boże, Ty chcesz przebywać w sercach prawych i szczerych - modli się Kościół w Kolekcie 6 niedzieli zwykłej, wyznaje równocześnie swoje pragnienie goszczenia Boga. Każdy z nas cieszy się, kiedy odczuwa sympatię i życzliwość ze strony przyjmującego go gospodarza. Uczestnicząc w Eucharystii jesteśmy gośćmi u Pana Boga, On przyjmuje nas serdecznie i z radością. Przy Nim czujemy się bezpieczni, bo On kocha każdego człowieka. Radość sprawia Bogu bycie u nas w gościnie, co ukazał w przyjściu swojego Syna Jezusa Chrystusa. Mamy ogromną okazję spotkania i wielką szansę, aby Pana Boga ugościć.

Składka przeznaczona jest na cele duszpasterstwa specjalnego.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W piątek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra, apostoła.
 2. Chorych i starszych parafian zapraszam na Mszę Świętą jutro, w poniedziałek 18 lutego na godzinę 9.00. W trakcie Mszy Świętej udzielany będzie sakrament namaszczenia chorych a po Mszy Świętej spotkanie w salce na probostwie.
 3. Rodzinny kulig w Górkach w środę 20 II.
 4. W przyszłą niedzielę nie będzie Mszy Świętej „Trydenckiej”, o 9.30 Msza Święta będzie po polsku.
 5. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.

V Niedziela Zwykła

10.02.2019 roku

Dziś 5 niedziela zwykła. Często zadajemy sobie pytania dotyczące naszego życia i sensu życiowego powołania. Odkrywamy, że nasze pojmowanie samych siebie, nasz los istocie zależy od ludzi, z którymi przebywamy: w rodzinie, w pracy czy w innych obszarach życiowej aktywności. Natomiast jako chrześcijanie zastanawiamy się nad znaczeniem obecności Boga w pośród nas. W Jezusie Chrystusie Bóg bezpośrednio zwraca się do ludzi i zbawczo ingeruje w naszą egzystencję. Pozwólmy, by Pan Bóg obecny między nami mógł kierować naszą codziennością, prowadził nas po swoich ścieżkach.

Składka na potrzeby naszego Kościoła i Parafii. Za złożone ofiary składam; serdeczne Bóg zapłać.

 1. Liturgiczne obchody tygodnia:
  1. W czwartek, 14 lutego, przypada święto Świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, patronów Europy.
  2. W piątek, 15 lutego, modlimy się do Bożego Miłosierdzia z racji trzeciego piątku miesiąca.
 2. W przyszłą niedzielę, 17 lutego, składka przeznaczona jest na cele duszpasterstwa specjalnego.
 3. Zachęcam do udziału w rodzinnym kuligu w Górkach, który będzie 20 lutego. Zapisy w zakrystii
 4. Dziękujemy rodzinom, które sprzątały kościół w minionym tygodniu. Do sprzątania zapraszamy kolejne wyznaczone rodziny.