Informacje
 • Kontakt

  Adres parafii:  

  43-426 Dębowiec, Simoradz, Plac Św. Jakuba Apostoła 4 
  tel: +48 33 856 21 27 lub 503 107 065

  Kancelaria parafialna jest czynna
  w poniedziałki i piątki po wieczornej Mszy Św. do 19.00
  w środę od 17.00 do 17.30.  e-mail: simoradzparafia@gmail.com

  Konto bankowe: 
  RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA
  ŚW. JAKUBA APOSTOŁA  SIMORADZ
  ING  77 1050 1083 1000 0022 1074 4708

   

 • Msze Święte

  W Niedzielę i Święta

  800

  1000

  1130 

  W Wielkim Poście; maju i październiku dodatkowo o 1530 


  Wtorek, Czwartek

  700

  Poniedziałek, Środa, Piątek

  1800 

  W Sobotę

  1800

WYPOMINKI ZA ZMARŁYCH

Aktualności

Dodano: 2013-10-21, 19:30

Wypominki to nic innego jak wymienianie, wspominanie naszych zmarłych z imienia i nazwiska i przedstawianie ich  samemu Bogu, podobnie jak to czynimy podczas Mszy św.

Dlaczego to czynimy? Przecież Bóg ich dobrze zna. To prawda Bóg ich zna i Jemu to nie jest potrzebne, ale potrzebne jest to nam. Wymieniając tych zmarłych polecamy ich Bogu i sami przypominamy sobie, jakie ich było życie. W jakiś sposób rozumiemy, że trzeba się za nich modlić bo często niedoskonałe było to, ich życie. Nauka Kościoła  przypomina nam, że między nami a zmarłymi jest duchowa więź, i ta więź, polega na wzajemnym wstawiennictwie my za nimi, a kiedy nasi zmarli osiągną niebo będą się wstawiać  za nami i to się nazywa - świętych obcowanie.

       

        Jedną z form modlitwy za zmarłych są właśnie wypominki. W wielu parafiach  poprzez wymienianie czyli, wypominanie tych zmarłych wierni proszą Boga o dar życia wiecznego dla swoich bliskich.

 

     Przyjęte formy modlitewnego wstawiennictwa za zmarłych w Kościele to:

 

 • wypominki jednorazowe – czyli jednorazowo wymienia się zmarłych. W naszym kościele będziemy to czynić na cmentarzu w dzień Wszystkich Świętych a nade wszystko w listopadzie podczas modlitwy różańcowej w poniedziałek, środę i sobotę o godz.  16.30 . I tak, systematycznie  podczas różańca ci zmarli będą przedstawiani Bogu. Korzyść z takiej modlitwy jest bardzo duża, ponieważ wielu ludzi się modli. Można powiedzieć, że taka modlitwa będzie wielokrotnością wszystkich uczestniczących w niej.

 

 • wypominki roczne – to takie podczas, których wielokrotnie wypominamy czyli wymieniamy i modlimy się za zmarłych i to przez cały rok, stąd nazwa roczne. Praktyka Kościoła jest taka, że przed wybraną Mszą, co niedzielę, wymienia się zmarłych i ofiaruje się za nich dziesiątek różańca. W naszej parafii byłoby to /około 10 min /przed Mszą o godz. 10.30. Oprócz tego  w każdym miesiącu w ciągu roku  / u nas w ostatnią niedzielę z małymi wyjątkami / sprawowana będzie Msza za tych wypominanych. A zatem ofiarujemy 12 Mszy św.  za tych zmarłych.

   

   Sami przemyślmy jak potężna modlitwa tkwi w wypominkach. Do tej  miesięcznej Mszy będzie można też dołączyć dodatkowo jeszcze zmarłych tzw. zalecanych.

 

    Wypominki jednorazowe i roczne będzie można składać w zakrystii w    tygodniu jak i w niedzielę  po Mszy św., a także w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

    Jednorazowe do końca października, natomiast roczne do połowy listopada.