Informacje
 • Kontakt

  Adres parafii:  

  43-426 Dębowiec, Simoradz, Plac Św. Jakuba Apostoła 4 
  tel: +48 33 856 21 27 lub 503 107 065

  Kancelaria parafialna jest czynna
  w poniedziałki i piątki po wieczornej Mszy Św. do 19.00
  w środę od 17.00 do 17.30.  e-mail: simoradzparafia@gmail.com

  Konto bankowe: 
  RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA
  ŚW. JAKUBA APOSTOŁA  SIMORADZ
  ING  77 1050 1083 1000 0022 1074 4708

   

 • Msze Święte

  W Niedzielę i Święta

  800

  1000

  1130 

  W Wielkim Poście; maju i październiku dodatkowo o 1530 


  Wtorek, Czwartek

  700

  Poniedziałek, Środa, Piątek

  1800 

  W Sobotę

  1800

ADWENT

Aktualności

Dodano: 2016-11-22, 10:51

Adwent – jako czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie wprowadza w nas nadzieję na lepsze jutro.  Często, tak mocno skupiamy naszą uwagę na sprawy związane z przedświątecznymi przygotowaniami kulinariów i prezentami, że zapominamy przygotować się duchowo do świąt. Owszem, wszystko jest ważne, ale nie zostawiajmy tego co najważniejsze na koniec. Przychodźmy na roraty całymi rodzinami. Nie róbmy tego dla nagród ale dla Chrystusa, który chce narodzić się w naszych sercach. Nie podchodźmy do tego, jak tylko i wyłącznie dziecięcego obowiązku.

Adwent - Podczas adwentowych nauk przypomnimy sobie znaczenie pierwszego sakramentu: chrztu świętego. Czy pamiętamy naszą datę i miejsce chrztu? Chyba niejeden z nas musiałby się zawstydzić  i dobrze poszukać w dokumentach. Poznamy również historie naszych przodków począwszy od św. Wojciecha a skończywszy na Janie Pawle II,  dzięki którym możemy cieszyć się chrześcijaństwem w Polsce. Wspólnie też zobaczymy jakie owoce mamy przynosić w codziennym życiu, aby powstało piękne drzewo życia. Czeka nas zatem bardzo ciekawe duchowe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych.

Wspomniana przez nas data 8 grudnia jest obchodzona w Kościele jako Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu, od kilku lat we wszystkich  kościołach mamy również „Godzinę Łaski dla świata”. To godzina 12.00- 13.00..Jest taka jedna godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki. Matka Najświętsza ogłasza, że przez sześćdziesiąt minut w roku Niebo staje nad nami otworem, że każdy, kto w tym czasie zamknie trzymany nad głową parasol niewiary, otrzyma od Boga to, co mu najbardziej potrzebne. Prośmy w tym czasie o miłosierdzie oraz pokój dla nas i całego świata.

Adwent jest to jednocześnie czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa jak i okres przypominający oczekiwanie na jego powtórne przyjście. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Adwentu jest uczestnictwo wiernych Kościoła Katolickiego w nabożeństwie zwanym roratami. Są to msze ku czci Maryi Panny. Do innych znanych symboli tego okresu należą między innymi wieniec adwentowy, udekorowany czterema świecami, które symbolizują cztery niedziele adwentu oraz lampion, który oświetla pierwszą część mszy roratnej, kiedy to światła w kościołach lub kaplicach są pogaszone.

Adwent to czas, kiedy Kościół Katolicki zaleca rezygnację z udziału w hucznych, masowych imprezach. Jest to bowiem czas ascetyczny, o czym świadczyć mogą chociażby fioletowe szaty liturgiczne księży, które jak wiadomo powszechnie są symbolem pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt. Adwent to czas na refleksję, modlitwę oraz radosne oczekiwanie na narodzenie Jezusa. Mimo nakazowi życia w ascezie bardzo wiele rodzin obdarowuje swoje pociechy kalendarzami adwentowymi, które ułatwiają maluchom odliczanie czasu do świąt codziennie obdarowując ich czekoladką lub innym małym podarunkiem. Adwent to wciąż aktywnie przeżywany przez Katolików czas. Bardzo wielu ludzi aktywnie uczestniczy w nabożeństwach by przygotować się na nadejście Świąt Bożego Narodzenia nie tylko fizycznie ale również duchowo i emocjonalnie.

 

 Roraty